تبلیغات
اختلالات یادگیری - شریك زندگی خود را چگونه انتخاب كنید.
اختلالات یادگیری
صفحه نخست         تماس با مدیر         پست الکترونیک        RSS         ATOM
ازدواج یكی از مهمترین حوادثی است كه در زندگی هر انسان رخ می‌دهد. لذا دارای اهمیتی در خور توجه است. نظر به اهمیت ازدواج و تشكیل خانواده و تأثیر آن در تداوم و استحكام خانواده، تربیت فرزندان، داشتن زندگی سالم توام با رضایت و خوشبختی و احساس موفقیت ضرورت دارد، دختران و پسران هنگام ازدواج ازخدمات مشاوره‌ای مناسبی بهره‌مند شوند و از این طریق با اهداف وظایف، و حقوق یكدیگر به خوبی آشنا شوند.

امروزه دختران و پسران جوان در آستانه ازدواج با بهره‌گیری از خدمات مشاوره ازدواج، می‌توانند با گامهای راسخ‌تر و آرامش و اطمینان بیشتری در راه پرپیچ و خم ازدواج و تشكیل خانواده گام نهند و در نهایت در این امر مهم موفق باشند.

متأسفانه در جامعه ما در برخی موارد دختران و پسران بدون مطالعه و آگاهی كافی با برخورداری از احساس و ذوق منهای دقت در ابعاد گوناگون اخلاقی، جسمی و روانی با یكدیگر ازدواج می‌كنند.

 پس از ازدواج نیز به دلایل عدم آگاهی، به این مشكلات دامن می‌زنند. در اینجا توجه شما جوانان عزیز را به نكاتی چند جهت انتخاب همسر جلب می‌كنم.

     1)نسبت به كل ماجرا واقع‌بین باشید. تابع احساسات نگردید و به شكل منطقی جوانب كار را بسنجید. در تداوم یك ازدواج دوست‌داشتن و عشق اگر چه شرط لازم است ولی كافی نیست. پس

     

3) شریك احتمالی زندگی خود را بشناسید.در چارچوب آنچه در دین و فرهنگ مجاز می‌باشد، قبل از تصمیم‌گیری برای ازدواج شریك احتمالی زندگی خود را بیشتر بشناسید. این شناخت یا به واسطه رفت و آمد و پرسش‌های مستقیم حاصل می‌گردد و یا از طریق دیگر آشنایان. توجه داشته باشید دوستان فرد گاه برخی حقایق را پنهان می‌كنند.

پس شاید بهتر باشد در بعضی مواقع بطور غیرمستقیم به پاسخ برسید در مجموعه شما بایستی در مورد خلق و خو، افكار، عقاید، خواسته‌ها، عادات، دیدگاهها، حساسیت‌ها، نوع برخوردها، توانائیهای ارتباطی و . شناخت پیدا كنید. طرز برخورد فرد را در موقعیت‌های بحرانی و در برابر مادیات بشناسید.

4)   اعتقادات و باورهای مذهبی طرف مقابل را جویا شوید. عقاید و باورهای همسر احتمالی خود را در مورد آئین و مذهب جویا شوید و ببینید كه آیا برداشت شما از دین سازگار است یا خیر. چرا كه اگر نقطه نظرات این فرد برای شما قابل قبول نباشد احتمال وقوع مشكلات شدیدی پیش‌بینی می‌شود.مگر آنكه در این زمینه انعطاف‌پذیر باشید و بتوانید خود را در   چارچوب نظرات او قرارداده و شیوه زندگی او را بپذیرید. پس به طرف مقابل اجازه دهید به طور وضوح برداشت خود را از مذهب بگوید وانتظارات خود را در مورد شما بعنوان همسر، بیان نماید.

5) برخوردهای همسر احتمالی خود را در موقعیت‌های مختلف بررسی كنید. هر چه بیشتر در شرایط متفاوت و متعددی همسر احتمالی خود را ملاقات كرده و مورد مشاهده قرار دهید، نشانه‌های بیشتری از طرز برخورد او با مردم و موقعیت‌های مختلف در خواهید یافت.

6) خواسته‌ها و انتظارات یكدیگر را مورد مطالعه قرار دهید. شما باید بدانید همسر آینده شما چه انتظاراتی از خودش و شما دارد. شما باید در مورد مسایل مهم زندگی به توافق برسید. بطور مثال شما باید بدانید:

        ?  در چه شهر یا كشوری زندگی مشترك خود را آغاز خواهید كرد.

        ?  زندگی خود را با خانواده همسر آغاز خواهید كرد یا بطور مستقل

        ?  زمان بچه‌دار شدنتان حدوداً‌ چه مدت پس از ازدواج خواهد بود.

        ?   نظر همسر احتمالی شما در مورد شغل و فعالیت‌های خارج از منزل چیست.

        ?   نظر همسر احتمالی شما در مورد رابطه‌ها و معاشرت خانوادگی و دوستانه چیست.و

درباره خانواده فرد موردنظر تحقیق كنید. خانواده فرد مورد نظر را بیشتر بشناسید. با فرهنگ و  باورهای آنها آشنا شوید رابطه فرد مذكور را با والدین خواهران و برادرانش جویا شوید. بررسی كنید كه تعهد وی در قبال این افراد چگونه است ودر آینده چه تعهداتی نسبت به آنها دارد وتأثیر این موضوع بر زندگی شما چگونه خواهد بود نسبت به احساس خانواده در مورد این ازدواج واقف باشید.

8)    با خود واقعی‌تان مشورت كنید به ندای درونی خود گوش فرا دهید. از خود بپرسید آیا این فرد همان كسی است كه واقعاً به دنبالش بوده‌ام. آیا می‌خواهم كه این مرد یا زن، پدر یا مادر فرزند من باشد. اگر پاسخ صریحی ندارید دوباره بر روی موضوع تمركز كنید و سعی كنید پاسخی قاطع برای آن بیابید چرا كه ازدواج یكی از بزرگترین و مهمترین مسایل زندگی شما است و آینده فرزندان شما را تحت‌الشعاع قرار می‌دهد.

9) دلایل متناسبی برای ازدواجتان پیدا كنید و خود تصمیم گیرنده نهایی باشید. هرگز تحت فشار
 برای ازدواج متقاعد نشوید. تنها خوب بودن احساسات اطرافیان در مورد طرف مقابل كافی نیست،‌قلب و منطق شما نیز باید در این كار رضایت دهد. ضمن احترام به تجربه و عقاید اطرافیان به ویژه والدین و حفظ آداب و رسوم فرهنگی و مذهبی تسلیم فشارهای اطرافیان نشوید.

10) نسبت به سلامت جسمانی و روانی طرف مقابل اطمینان حاصل كنید به خاطر بسپارید كه سلامت جسمانی و روانی و عدم گرایش به مواد مخدر یكی از فاكتورهای مهم در انتخاب همسر است. بنابراین پیش از تصمیم‌گیری در مورد ازدواج در مورد نكات مذكور اطمینان حاصل كنید. مسلماً شریكی وابسته به مواد مخدر و دارای بیماری خاص جسمانی، آینده مبهمی را رقم می‌زند.

11) توجه داشته باشید كه با شریك احتمالی زندگی خود در مواردی مانند طبقه اجتماعی، سن، میزان تحصیلات و توانائیهای هوشی تناسب داشته باشید. این موارد را جدی بگیرید.

12) عجله نكنید با توجه به این كه بسیاری از ازدواج‌ها به دلیل دستپاچگی و عجله كردن در تصمیم‌گیری در نهایت به شكست منتهی می‌شود در تصمیم خود برای قبول یك ازدواج عجله نداشته باشید. حتماً در مورد فردی كه می‌خواهید عمری را با وی سپری كنید، تحقیق كنید. به شناخت برسید و وقت بگذارید صرفاً به دلیل ناامید شدن از ازدواج تن به یك ازدواج نامناسب ندهید و خود را به فهرست قربانیان ازدواج اضافه نكنید.
نوع مطلب : مهارت های زندگی، 
برچسب ها :
شنبه 4 اردیبهشت 1389 :: نویسنده : ح عبدالملکی


درباره وبلاگ


مدیر وبلاگ : ح عبدالملکی
نویسندگان
جستجو

آمار وبلاگ
کل بازدید :
بازدید امروز :
بازدید دیروز :
بازدید این ماه :
بازدید ماه قبل :
تعداد نویسندگان :
تعداد کل پست ها :
آخرین بازدید :
آخرین بروز رسانی :
اختلالات یادگیری
كد لوگوی ما
اختلالات یادگیری

>


 پرتال علمی آموزشی درس مهر

آزمون